pondělí 3. února 2020

Loňské tesání

Vloni jsem trochu vyzkoušel několik Hultaforsek na hrubé opracování kmene do podoby trámku. Zjara se naskytla příležitost v podobě čerstvě vyvrácené borovice, ze které jsem vybral 7metrovou spodní část kmene; pro zajímavost: průměr kmene se zmenšoval od spodu o cca 1,5 cm na metr. Na seseknutí konců do roviny, na vrubování i první hrubování jsem použil sekeru Agdor s 1,2kg hlavou. Jde do dřeva tak dobře, že jsem několikrát uprostřed kmene podseknul vyznačenou linii nahoře. Ponaučení pro příště.

Jelikož na dodělání na jaře nezbyl čas, vrátil jsem se k borovici až na podzim, kdy už bylo ale dřevo docela proschlé a pro další opracování tedy celkem náročnější.
Nejlépe se mi v této fázi osvědčila Arvika s větší váhou a delším ostřím. Opracovávání shora pod nohy s ní šlo překvapivě dobře.
Vznikl trámek, který by se dalo už jen na několika místech hlubších záseků poopravit a dodělat širočinou, aby mohl pěkně posloužit.
Myslím si, že s hultafoskami se trám nahrubo dá udělat celkem dobře, přičemž velkou výhodou je, že drží výborně ostří, a tak se nemusí tedy často brousit.

Na podzim se ještě naskytla možnost vyzkoušet tesařskou Hultaforsku na cca 23cm smrčku, ze kterého jsem nahrubo tesnul trámek od oka a chtěl hlavně vyzkoušet, jak se dá s touto sekerou seseknout konec do roviny našikmo. Jde to dobře, rychle, ale člověk si musí dát hodně pozor na možnost vzniku otřepů na protější seku. Jinak takhle malý smrček je plný suků, u kterých se dřevo rádo vyštipuje, takže propříště si na to musím dát zvlášť bacha :)





Tyhle suky mě bavily ...



Hlavní pomůcky :)







... tohle mě zajímalo: po tom všem sekání, odkorňování a sukách bylo ostří furt hodně v pohodě.


Dřevo za těch několik měsíců hodně seschlo.




Arvika se činila.



Tady je ten smrček.


A tady ta tesařská hultaforska.





Žádné komentáře:

Okomentovat