středa 6. července 2016

Ocel na nožích

Čepele nožů Hultafors jsou ze dvou druhů ocelí: nerezové a uhlíkové, neboli stainless a carbon. O čepel z uhlíkové oceli je zapotřebí se trochu starat; po používání ji osušit a eventuálně namazat něčím mastným, protože má tendenci kvůli nepřítomnosti legovacích prvků reznout.
Dnes se nebudeme bavit o výhodách a nevýhodách nerezové či uhlíkové oceli, ale podíváme se, co se dá jednoduše udělat, když tu uhlíkovou necháme zreznout.


Po cca jednodenním působení vody došlo k oxidaci povrchu oceli na čepeli nože 380080; rezavá barva je výsledkem oxidace s normálním přístupem kyslíku, černá potom s omezeným přístupem kyslíku.

Nůž buď vyčistíme mechanicky s pomocí smirkového papíru či ocelové vlny, anebo po domácku a bezpečně chemicky. Druhá varianta je poměrně bezpracná a nenákladná a výsledkem je čepel s šedavě ocelovým, jakoby zpatinovaným odstínem; někomu se může ukrutně líbit, jinému ne, a na základě toho může tuto metodu zvolit nebo zavrhnout.

Co je třeba? Ocet.




Čepel nože ponoříme do octové lázně a můžeme jít hrát třeba piškvorky ...



Po nějaké době působení kyseliny dojde 1) k odstranění rzi a 2) k reakci povrchu oceli s kyselinou a vzniku relativně stabilní šedavé vrstvy.


Výsledek po cca 1,5 hodinovém ponoru čepele v octu.



Následovalo opět mokré prostředí, tzn. mokrá čepel ponechána svému osudu za občasného polití vodou. Cca dvě hodiny. Na čepeli jsou patrné rezavé skvrnky, což znamená, že moření octem po asi 1,5 hodině poskytuje nějakou (a poměrně velkou) ochranu, ale ne 100%. Stále  s tímto nožem nemůžeme nakládat jako s nožem s čepelí z nerezové oceli.

Po dalším, asi půlhodinovém moření (v mezičase zase piškvroky, volejbal, úklid kamionu atd :) tu máme výsledek:


A výsledek po další hodině v octové lázni:


 Všimněte se, že nejtmavší odstíny šedé jsou tam, kde došlo k největší korozi, což znamená, že v těchto místech došlo i k nejhlubšímu leptu.


Nu a bordýlek z čepele zůstal v octu. Ten můžete buď vylít anebo znovu použít, pokud to bude brzo.

Závěr je tedy následující:
1) rzi se dá zbavit snadno a téměř bezpracně s pomocí octu.
2) čepel bude mít šedavou barvu.
3) komu se líbí šedavá barva, nemusí čekat na rez, ale může čepel nože z uhlíkovky rovnou ponořit na několik hodin do octa a potom omýt s pomocí houbičky vodou a osušit.
4) může se stát, že povrch nebude mít jediný odstín šedé bravy; je nutné s tím počítat.
5) na ostří se budou tvořit drobné prasklinky, když čepel necháte v octu více než 12 hodin (tento druh octa a nože, takže orientační údaj). Jinak pokusně po pěti hodinách ostří stále v perfektním stavu bez nutnosti přeostření.

Žádné komentáře:

Okomentovat